Doradca finansowy

Finansowe akty prawne

 

 


jesteś w : Strona główna arrow Produkty finansowe arrow Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji?

Jak obliczyć stopę zwrotu z inwestycji? Utwórz PDF Drukuj
16.12.2007.

Jedną z najważniejszych umiejętności, którą powinien posiadać każdy, nawet początkujący inwestor, to umiejętność obliczenia stopy zwrotu z zaangażowanego kapitału. Dlaczego to jest takie istotne? Sprawdźmy to na przykładzie.

 

Przykład 1:

Załóżmy, że Inwestor I zainwestował na giełdzie kwotę 10.000 złotych kupując akcje firmy X i po 330 dniach sprzedał je za 11.500 złotych. Informacja, że jego zysk wyniósł 1.500 złotych, choć radosna, niestety nie jest wystarczająca. Nie wystarczy nam również informacja, że nominalnie zarobił 15% wartości zaangażowanego kapitału.

Wyobraźmy sobie sytuację, że Inwestor II kupił akcje firmy Y za kwotę 13.000 złotych i po 310 dniach sprzedał je za kwotę 14.876 złotych. Jego zysk wyniósł 1.876 zł., nominalnie 14,43% od zaangażowanego kapitału.

Jednak jak porównać wyniki obu inwestorów? Który z nich był efektywniejszy w zarządzaniu swoim kapitałem? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Inwestor I z nominalnym zyskiem wynoszącym 15% był lepszy od Inwestora II, który osiągnął "tylko" 14.43%. No, ale po dokładniejszej analizie, zauważamy, że choć Inwestor II uzyskał tylko 14.43% od zaangażowanego kapitału, to jednak wartość tą osiągnął szybciej, bo tylko po 310 dniach trwania inwestycji, o 20 dni szybciej w porównaniu do Inwestora I.  

Pojawia się pytanie: co należy zrobić, aby przytoczone wyżej inwestycje dało się poprawnie porównać? Odpowiedz jest prosta - zysk wyrażony w procentach należy przeliczyć na skalę jednego roku; innymi słowy sprowadzić do wspólnego mianownika.  

Matematycznie można to przedstawić za pomocą wzoru:

Image

gdzie:

i - stopa zwrotu,
FV - wartość końcowa,
PV - wartość początkowa,
d - ilość dni.

Wróćmy zatem do naszego przykładu. Korzystając ze wzoru lub z Kalkulatora Inwestora   II: kliknij tu, możemy obliczyć, że Inwestor I zarobił w skali roku 16,59%, a Inwestor II - 16,99%.

 


W sytuacji gdy chcemy obliczyć roczną stopę zwrotu dla inwestycji powyżej jednego roku należy skorzystać ze wzoru:

Image

 gdzie:

i - stopa zwrotu,
FV - wartość końcowa,
PV - wartość początkowa,
n - liczba lat.


Przykład 2:

14 grudnia 2004 roku wartość jednostki OFE ING Nationale Nederlanden kształtowała się na poziomie 20,78 złotych; trzy lata poźniej wartość jednostki była równa 30,49. Korzystając z podanego wzoru, lub z Kalkulatora Inwestora III: kliknij tu, możemy obliczyć średnią roczną stopę wzrostu, która w naszym wypadku wyniosła 13,63%.
Obliczony w ten sposób wynik można zinterpretować w ten sposób, że średnio co rok, przez okres 3 lat, zwrot na kapitale był równy 13,63%.  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Nasze serwisy:

Doradcakredytowy

Kalkualtor finansowy

2007 © Copyright Doradcafinansowy.pl All rights reserved.